Пређи на главни садржај

„PSEĆE SRCE“ FILIGRAN OD SATIRIČNE FIKCIJE


Ime Bulgakova se u književnosti prvi put pojavilo tokom sovjetske ere. Bulgakov je osetio sve poteškoće i karakteristike sovjetske stvarnosti tridesetih godina. Detinjstvo i mladost proveo je u Kijevu, a zrelije godine u Moskvi. Tokom njegovog boravka u Moskvi napisana je dramu "Pseće srce". Svojom izuzetnom veštinom i talentom, Bulgakov u drami obrađuje temu apsurdnog nesklada koji se odvija isključivo zbog ljudske intervencije u večne zakone prirode.

"Pseće srce" je filigran od satiričke fikcije. Ako satirični radovi jednostavno iznose činjenice, onda je cilj satiričke fikcije upozorenje o mogućim posledicama ljudske aktivnosti. To je ono što Mihail Bulgakov obrađuje u svom delu. "Pseće srce" je delo u kojem eminentni doktor ističe ideju o nemanju potrebe za nasilnim mešanjem u normalane tok evolucije. On smatra da ne može biti nasilnih, agresivnih inovacija, da sve treba da ide kao i obično. Ova tema je bila aktuelna kako za života Bulgakova, tako i u 21. veku.


Analiza drame "Pseće srce" pomaže da se shvati da revolucija koja se dogodila u Rusiji nije rezultat racionalnog i postepenog duhovnog razvoja čitavog društva i svakog pojedinca pojedinačno, već samo kao besmisleni preuranjeni eksperiment. Prema autoru, da bi se izbegle strašne posledice koje čekaju društvo, dovoljno je da se u zemlji stvori situacija koja je postojala pre revolucije.

Junaci Bulgakovljevog "Psećeg srca" najtipičniji su stanovnici Moskve tridesetih godina prošlog veka. Jedan od glavnih likova je profesor Preobraženski. On je demokrata i po poreklu, i po uverenju. On je veliki naučnik, a njegova ambicija je da pomogne ljudima bez da ih povredi. Kao poznati doktor, Preobraženski se bavi operacijama koje su usmerene na podmlađivanje starijih žena. On odlučuje da obavi jedan eksperiment, da izvrši operaciju tokom koje će deo ljudskog mozga biti transplantiran na psa.

"Pas" profesora bio je običan pas po imenu Šarik. Rezultati eksperimenta su bili neverovatni. Rođen je „novi čovek“ - Šarikov, koji je, prema ideji pisca, slika sovjetske osobe. U romanu “Pseće srce”, čija je analiza veoma teška iz više razloga, Mihail Bulgakov je pokazao prosečnog predstavnika sovjetskog vremena: alkoholičara sa tri usuda. Upravo od takvih ljudi, po mišljenju autora, planira se izgradnja novog društva. "Novi čovek" je čak trebao i puno ime - Poligraf Poligrafovič Šarikov. Kao i svaki drugi čovek na ulici, on žudi da se probije među ljude, ali uopšte ne razume kako se to može postići. Karakter junaka ostavlja mnogo za analizu, on je agresivan i arogantan, profesor Preobraženski stalno ima konflikte sa njim. Bezobzirnost, licemerje i prevare - to su osobine sovjetskog čovjeka koje je Bulgakov hteo razotkriti.

"Pseće srce" (analiza rada to potvrđuje) pokazuje koliko je nepodnošljivo i nepromišljeno stanje društva sa ljudima poput Šarikova. Šarikov ne traži ništa da nauči, on ostaje neznalica. Profesor Preobraženski je užasno nezadovoljan svojim štićenikom. U svojoj nespremnosti da postane koristan član društva, Poligraf Poligrafovič nije jedini, on pronalazi svog "istomišljenika" - Švonder, koji radi kao predsednik kućnog saveta. Švonder postaje Šarikovu idealan mentor i počinje ga podučavati sovjetskom životu. Novom kovanom "čoveku" daje literaturu za učenje, iz koje izvlači samo jedan zaključak - sve mora biti podeljeno. U tom trenutku kada je Šarikov postao „prava“ osoba, jasno je da su glavne težnje moćnika ovog sveta pljačka i krađa.

Analiza ponašanja glavnih likova dokazuje da glavni princip društvene ideologije, tj. takozvana jednakost, mogu dovesti isključivo do negativnih posledica. Značajno u razumevanju drame je posao koji obavlja Poligrf Poligrafovič. On nestaje, a onda se ponovo pojavljuje, ali se smrdi. Šarikov objašnjava svom tvorcu da je našao posao i da se sada bavi lovom životinja u gradu. Ova epizoda pokazuje koliko je glavni lik u završetku reinkarnacije, jer je već počeo “loviti” životinje, zaboravljajući da u sebi ima srce psa. Analiza heroja tačno pokazuje sve kvalitete koje se promovišu u ljudskom društvu. Najnovija izdaja u životu Šarikovog bila je osuda samog profesora, nakon čega je Preobraženski odlučio da sve okrene i zaustavi takav tok, tako što će Šarikova vratiti u Šarika. Nažalost, takve promene u realnom životu se obično javljaju mnogo teže i duže nego u drami „Pseće srce“. Analiza je pokazala da je autor predstavio da su promene moguće, da li će čovek da ih sprovede ili ne, da li će da postane pravedna i poštena osoba, svako odlučuje sam.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ГОГОЉЕВ „ШИЊЕЛ“ – ПРИЧА О УНИШТАВАЊУ „МАЛОГ ЧОВЕКА“

Основна идеја приповетке „Шињел“ је прича о „малом човеку“, који је осакаћен и опљачкан од стране државе. У једном, усудио би се рећи, сјајном прозном колориту, сатканом од игре речи, Гогољ је скоро до савршенства на светло дана изнео своју запитаност, своју забринутост о страдању „малог човека“ у суровом свету. Прича о Акакију Акакијевичу Башмачкину, главном јунаку, је прича о човеку, о његовом животу и смтри која наступа под налетом друштвених околности. Бирократски државни апарат доводи човека у стање тупости, до тога да човек губи смисао сопственог постојања. Живот човека у бирократском апарату се своди на досадне и смешне државне папире. Своди се на живот без живота. Због тога не изненађује једна врста „просветљења“ којем приступа Акакиј Акакијевич приликом сазнања да је потребно да сашије нови шињел. Тај нови шињел постаје нешто због чега човек почиње да живи, постаје нешто чему се човек, после обиља безнађа, почиње надати, постаје нека ствар којој се човек, услед све муке ...

BELE NOĆI – DOSTOJEVSKI

- Memoari sanjara - Podnaslov romana Dostojevskog „Bele noći“ glasi „Sentimentalni roman“. „Bele noći“ jesu zapravo to, sentimentalna priča. Danas, u vremenu u kojem živimo u kojem pojam „sentimentalnost“ ima pogrdnu konotaciju nije na odmet pokušati, kroz čitanje ovog romana, u sebi probuditi, ili otkriti mentalnu organizaciju iskrenog saosećanja. Možda će u nama probuđeno, ili pronađeno to osećanje pomoći da razumemo glavnog junaka  ovog romana, a samim tim da razumemo i mnoge druge „sanjare“ koji obitavaju tu oko nas koje ili ne primećujemo, ili ih ne želimo primetiti. Koje ako i primetimo doživljavamo kao nekog ko nije iz ovog vremena. Na kraju, možda smo i mi sanjari? Iz tog razloga možda nam čitanje ovog romana može pomoći da sami sebe razumemo? Radnja romana je smeštena u Sankt Peterburgu u vreme kad nad ovim gradom lebde bele noći. Ko je glavni junak romana „Bele noći“? To je dvadesetšestogodišnji mladić, siromašni državni činovnik sa malom platom, koji živi u mal...

KRATKO RAZMIŠLJANJE O ROMANU „MAJSTOR I MARGARITA“

Roman "Majstor i Margarita" centralno je delo u književnom opusu M.A. Bulgakov a . Roman i ma zanimljivu umetničku strukturu: radnja romana se odvija u tri različite ravni. Prva ravan je realistični svet života Moskve tridesetih godina, druga ravan je svet koji čitaoca vodi u daleka vremena i događaje opisane u Bibliji, i na kraju, treća ravan je fantastični svet Volanda i njegovih veština. Karakteristika razvoja zavere u romanu je kršenje uzročno-posledičnih odnosa (iznenadnost, apsurdnost, nedoslednost) likova u romanu. Roman počinje u Moskvi, na Patrijaršijskom ribnjaku, gde se sastaju predsednik upravnog odbora jednog od najvećih moskovskih književnih udruženja MASSOLIT Mihail Aleksandrovič Berlioz i mladi pesnik Ivan Bezdomni. Suptilna Bulgakova ironija prožima svako poglavlje romana. Već u prvim redovima romana postoji parodija na kratice koje su bile u modi u tim godinama i ponekad nespretne skraćenice, a koje naglašavaju pripadnost klasi nepovoljnih književ...