Пређи на главни садржај

PROROČANSTVO ALFREDA ŽARIJA

“ Svaki je čovek u stanju da pokaže svoj prezir prema svireposti i gluposti vaseljene time što će od svog života stvoriti pesmu nekoherentnosti i gluposti.”

Autor citirane rečenice je Alfred Anri Žari, tvorac "Kralja Ibija". Ta rečenica je od esencijalne važnosti kada se govori o dramskom stvaralaštvu ovog nadasve neobičnog čoveka. Jednom prilikom jedan moj pozorišni poznanik je rekao kako treba biti prilično lud, ili fantasično genijalan u pozorišnom smislu, pa na scenu postaviti "Kralja Ibija". Onaj ko ne poznaje ovaj dramski tekst, mada teško da se taj tekst može tako i nazvati, našao bi se u čudu na izrečenoj rečenici o ludosti i/ili genijalnosti za hvatanje u koštac sa scenskim prikazivanjem ovog teksta. Ipak, mesta za čuđenje nema, jer to jeste baš tako kao što je moj poznanik rekao.
Sam tekst” Kralj Ibi”, kojeg je Žari ponudio u okviru trilogije „Kralj Ibi“,„Ibi kukavica, i „Okovani Ibi“, teško da se može nazvati dramskim tekstom u pravom smislu te reči. Pre bi se moglo govoriti o tekstu koji se nalazi u fazi izrade, u fazni nekog ispitivanja, dramskog traganja, o nekoj skici. Znači, već u startu onaj ko postavlja ovaj „dramski tekst“ na scenu treba da zna šta ima ispred sebe. Ima tekst u kojem nema početka i kraja. Bez čvrstog i jasnog dramskog predloška Žarijev Kralj Ibi”i traži grubu karikaturu, traži preterivanje u svemu. Leksika u ovom tekstu je nekontrolisana, likovi su do izbezubljenosti iskarikirani na momente vas podsećaju na ljude koji su psihički i fizički zaostali u razvoju, dok radnju gledalac teško da može da predvidi. Ako tragate za sadržajem onoga što gledate, to neće naći.

Dok gledate predstavu koja je urađena po ovom predlošku, definitivno ćete steći utisak da je čovek tupav, pokvaren, nečastan, nizak, ohol, podmuko, prepreden, perfidan, pakostan i još mnogo toga negativnog. U suštini to i jeste poruka koju je Žari hteo da pošalje preko “Kralja Ibija”. Čovek je zbog svih tih u osnovi nemoralnih osobina smešan, jadan i nadasve glup. A sve to o čemu Žari u “Kralju Ibiju” govori ne može da se meri. Glupost, pokvarenost, oholost, podmuklost, perfidnost nemaju jedinicu mere, pa ako se ne može meriti onda  ne postoji ni objektivni kriterijum za merenje morala. To je put u nihilizam. Zbog toga mnogi su skloni reći da je Alfred Žari imao nihilisitčki pogled na svet.

U istoriji pozorišta možemo se sresti sa tvrdnjom da je Alfred Žari sa svojom simbolikom rodonačelnik teatra apsurda, teatra koji afirmaciju u pozorištu počinje da doživljava skoro četrdeset godina nakon smrti Žarija. Međutim, ime Alfreda Žarija pre bi se moglo upotrebiti u proročanskom smislu. Žari u svojim delima govori o svetu koji je lišen morlanih vrednosti, o svetu koji je lišen razuma. Ako se osvrnemo oko sebe zar ne vidimo takav svet?

Коментари

Популарни постови са овог блога

ГОГОЉЕВ „ШИЊЕЛ“ – ПРИЧА О УНИШТАВАЊУ „МАЛОГ ЧОВЕКА“

Основна идеја приповетке „Шињел“ је прича о „малом човеку“, који је осакаћен и опљачкан од стране државе. У једном, усудио би се рећи, сјајном прозном колориту, сатканом од игре речи, Гогољ је скоро до савршенства на светло дана изнео своју запитаност, своју забринутост о страдању „малог човека“ у суровом свету. Прича о Акакију Акакијевичу Башмачкину, главном јунаку, је прича о човеку, о његовом животу и смтри која наступа под налетом друштвених околности. Бирократски државни апарат доводи човека у стање тупости, до тога да човек губи смисао сопственог постојања. Живот човека у бирократском апарату се своди на досадне и смешне државне папире. Своди се на живот без живота. Због тога не изненађује једна врста „просветљења“ којем приступа Акакиј Акакијевич приликом сазнања да је потребно да сашије нови шињел. Тај нови шињел постаје нешто због чега човек почиње да живи, постаје нешто чему се човек, после обиља безнађа, почиње надати, постаје нека ствар којој се човек, услед све муке ...

BELE NOĆI – DOSTOJEVSKI

- Memoari sanjara - Podnaslov romana Dostojevskog „Bele noći“ glasi „Sentimentalni roman“. „Bele noći“ jesu zapravo to, sentimentalna priča. Danas, u vremenu u kojem živimo u kojem pojam „sentimentalnost“ ima pogrdnu konotaciju nije na odmet pokušati, kroz čitanje ovog romana, u sebi probuditi, ili otkriti mentalnu organizaciju iskrenog saosećanja. Možda će u nama probuđeno, ili pronađeno to osećanje pomoći da razumemo glavnog junaka  ovog romana, a samim tim da razumemo i mnoge druge „sanjare“ koji obitavaju tu oko nas koje ili ne primećujemo, ili ih ne želimo primetiti. Koje ako i primetimo doživljavamo kao nekog ko nije iz ovog vremena. Na kraju, možda smo i mi sanjari? Iz tog razloga možda nam čitanje ovog romana može pomoći da sami sebe razumemo? Radnja romana je smeštena u Sankt Peterburgu u vreme kad nad ovim gradom lebde bele noći. Ko je glavni junak romana „Bele noći“? To je dvadesetšestogodišnji mladić, siromašni državni činovnik sa malom platom, koji živi u mal...

KRATKO RAZMIŠLJANJE O ROMANU „MAJSTOR I MARGARITA“

Roman "Majstor i Margarita" centralno je delo u književnom opusu M.A. Bulgakov a . Roman i ma zanimljivu umetničku strukturu: radnja romana se odvija u tri različite ravni. Prva ravan je realistični svet života Moskve tridesetih godina, druga ravan je svet koji čitaoca vodi u daleka vremena i događaje opisane u Bibliji, i na kraju, treća ravan je fantastični svet Volanda i njegovih veština. Karakteristika razvoja zavere u romanu je kršenje uzročno-posledičnih odnosa (iznenadnost, apsurdnost, nedoslednost) likova u romanu. Roman počinje u Moskvi, na Patrijaršijskom ribnjaku, gde se sastaju predsednik upravnog odbora jednog od najvećih moskovskih književnih udruženja MASSOLIT Mihail Aleksandrovič Berlioz i mladi pesnik Ivan Bezdomni. Suptilna Bulgakova ironija prožima svako poglavlje romana. Već u prvim redovima romana postoji parodija na kratice koje su bile u modi u tim godinama i ponekad nespretne skraćenice, a koje naglašavaju pripadnost klasi nepovoljnih književ...